Keď rozmýšľam - príbehy z môjho života

www.mirkoslav.com
Prejsť na obsah
Škaredý Boh
Vždy som tak trocha v rozpakoch, keď vidím obraz, na ktorom je zobrazený Ježiš. Na všetkých vyzerá približne rovnako – je mladý, krásny, s dlhými vlasmi a upravenou bradou. Fešák. Nuž ale – je to predsa Boží syn. Ako inak ho mal umelec zobraziť? Predsa sa nebudeme modliť pod obrazom nejakého škaredého pokrúteného invalida?
Alebo áno? Prorok Izaiáš v 53-kapitole píše, ako bude vyzerať Mesiáš. Ten opis je trocha desivý, a vôbec sa nezhoduje so všeobecnou predstavou o Ježišovom výzore. Vraj bude ako ratolesť, ktorá vzišla zo suchej zeme. Nebude mať podoby ani krásy po akej túžime. Bude opovrhnutý a posledný z ľudí. Bude to muž bolesti, ktorý poznal utrpenie, a bude niesť naše choroby.
Pokračovanie

Ako sme sa  mali dobre.
Kedysi dávno, to som bol možno žiak základnej školy, možno som bol na priemyslovke, pýtal som sa mojej babky, ako sa žilo za Slovenského štátu. "Dobre" povedala. "Aj peniaze boli, aj jesť bolo čo. Dobre sme sa mali."
Dnes samozrejme vieme, čo sa dialo za Slovenského štátu. Že veľká skupina občanov si žila dobre, a druhá skupina bola bitá, terorizovaná a vraždená. Ale v spomienkach mojej babky, a asi aj ďalších občanov, sme sa mali dobre.
Tu by som mohol skončiť, pretože tí čo vedia rozmýšľať, už vedia čo som chcel povedať. Ale aj tak to radšej poviem celé. Pre istotu...

Diera v syre (úvod do mätafyziky*)
Bol som v obchode. Okrem iného som kúpil syr. Ementál. Drahý ako šľak. Doma som zistil, že je deravý! „PODVOD“ pomysel som si, a šiel som sa posťažovať manželke, že v obchode ma oklamali. Uistila ma, že to je normálne, a že tieto syry sa takto predávajú stále. No ale toto je normálne?! Dostať deravý syr?! Povedala by to, keby v reštaurácii dostala deravý rezeň?! Nepovedala! Vynadala by čašníkovi, možno aj kuchárovi.

Pilátova spoveď
 
No čo pozeráte? Nevideli ste ešte starého chlapa? Chlapa čo sa o chvíľku poberie na druhý svet? Videli, viem že ste takých videli dosť. Ale ani jeden nebol ako ja. Lebo ja som Pilát!!! No... Rozmýšľajte... Musíte si ma pamätať... PILÁT! Vždy na Veľkú noc ma vidíte v televízii, idem na každom programe.... Ale faktom je, že hlavná televízna hviezda je ten Ježiš. Ten židovský niktoš, ktorého som dal ukrižovať. Len nechápem, prečo sa po toľkých rokoch sa stále rozpráva ňom, a na mňa sa zabúda. A vtedy som to so židmi zahral tak geniálne. Vybabral som s nimi ako s malými deťmi, chachachachaaaa..... Do čerta, ako je možné, že o tom nik nevie???!!! Čo robili všetci historici, kde boli strčení, prečo o mne nepísali?!

Ako v nebi
Donedávna som si nebo predstavoval ako miesto plné nadpozemského šťastia, rozkoše a nebeského pokoja. Keby som nerozmýšľal nad hlúposťami, mohol som si všetky tie krásne veci predstavovať ďalej.
Ale ja nie. Potom, ako som prestal piť, myslím len na hlúposti. Naposledy som tak sedel nad fľašou minerálky, a rozmýšľal som, kam ten svet speje. Však tu na zemi je hotové peklo. Bude v nebi lepšie?

Ako ma bolelo koleno
Začalo ma bolieť koleno. A z ničoho nič. Z ničoho nič !!! Nechápem to. Pochopil by som, keby som mal úraz pri futbale, ale šport neprevádzkujem. Pochopil by som, keby sa mi to stalo pri naháňaní nejakej baby, ale však ja ich nenaháňam, ja pred nimi utekám. Možno to bola sprostá pomsta kolena, lebo som mal na obed pečené koleno deň predtým, ako som prvý raz zacítil bolesť vo svojom k
olene. Najprv som to skúšal rozchodiť. Myslel som si, že ako bolesť prišla, tak aj odíde. Krivkal som v robote...
Pokračovanie

Agent Judáš
Odsúdenie a ukrižovanie Ježiša na Veľkú noc je známa téma. Ježiš vstúpil do Jeruzalema s veľkou slávou. Bol predpovedaný plamennými prejavmi Jána Krstiteľa, oslavovaný davom ľudí, ktorí mu mávali palmovými listami. Neprišiel ako obyčajný neznámy človek, ktorý sa preslávil zázrakmi a proroctvami - prišiel aj ako priamy potomok kráľa Dávida, prišiel ako človek s nárokom na trón po svojom predkovi !!! Udalosti sprevádzajúce jeho narodenie pred tridsiatimi troma rokmi nemohli zostať zabudnuté, a určite sa o nich znova hovorilo - naplnené proroctvo o židovskom kráľovi, ktorý sa mal narodiť a aj sa narodil v Betleheme, nebeské znamenia sprevádzajúce jeho narodenie, príchod významných osobností vtedajšieho sveta...
Pokračovanie

Adam
Svet už bol stvorený, keď Boh stvoril Adama. Bol deň a noc, slnko a mesiac. Zem nebola pustá, ani prázdna. Bola zaplnená zverou a rastlinami. Boh stvoril Adama na svoj obraz. A pustil ho do Rajskej záhrady. Jedinou Adamovou povinnosťou bolo všetko pomenovať. To by som rád vedel, čo tam robil, keď s menami skončil. Ženu ešte nemal. Víno asi tiež nie. TV ešte nevysielala...

Abraham
Keď mal Abram deväťdesiatdeväť rokov, zjavil sa mu Pán a povedal mu:
"Ja som všemohúci Boh, chodievaj predo mnou a buď dokonalý. Uzavrel som svoju zmluvu medzi mnou a tebou a rozmnožím ťa veľmi. Ale aj ty zachovaj moju zmluvu, ty aj tvoje potomstvo po tebe vo všetkých pokoleniach! Toto je moja zmluva medzi mnou a vami a medzi tvojim potomstvom po tebe, ktorú zachováte: Nech je obrezaný každý z vás, kto je mužského pohlavia!" (Gn 17, 1 - 10)
Pokračovanie

Svetlo
Neviem si pomôcť, ale najvzrušujúcejšie čítanie je pre mňa stále Biblia - hlavne tá časť o stvorení sveta. Tá ma fascinuje. Ale priznávam, že je ťažké tomu rozumieť. V tých prastarých riadkoch sa skrýva niečo, čo ma láka - možno práve tou nedostupnosťou a nezrozumiteľnosťou. Ale nenechávam sa odradiť - a tak čítam a rozmýšľam. Hádam ma osvieti a nedopracujem sa k úplným somarinám.
Zatiaľ som prišiel k názoru, že Genesis treba brať DOSLOVNE. Nie ako povesť, nie ako obyčajný opis, pri ktorom na jednotlivých slovíčkach nezáleží. Záleží ! To, čo je napísané ma zmysel, ktorému zatiaľ nerozumieme.
Pokračovanie

Babylon
Je iba jeden boh. A vždy som si lámal hlavu nad tým - ktorý ? Ježiš ? Allah ???? Budha ??? No vyber si ....
A raz, keď som nad čímsi rozmýšľal, napadla ma jedna možnosť .... Keď bola na zemi iba jedna reč, Boh mal obavy : "Hľa, sú jedným národom, , všetci majú jeden jazyk, toto je začiatok ich činov a veru neodstúpia od ničoho, čo si zaumienili urobiť. Poďme, zostúpme a pomäťme im tam jazyk, aby nik nerozumel reči druhého!"
A tu je to čo som myslel ...
Pokračovanie

Druhé prikázanie
Plné znenie druhého prikázania je takéto :
Nevezmeš meno Pána, svojho Boha, nadarmo! Lebo Pán nenechá bez trestu toho, kto bude brať jeho meno nadarmo. (Podľa katolíckeho prekladu Svätého písma, SSV , Trnava 1996.(2.Mojžišova 20,1-17)
Druhé prikázanie sa všeobecne prezentuje ako zákaz nadávania a hrešenia. Zo zaužívaných zvykov vyplýva, že keď poviem : BOHA JEHO !! tak som porušil druhé prikázanie. Urážam Boha, beriem jeho meno nadarmo. Je to tak ? Dovolím si povedať, že nie. Boha by sme určite nemali urážať, ale myslím, že druhé prikázanie je o niečom inom.
Pokračovanie

Deti
Keď boli moje deti malé, pozerali na mňa ako na Boha. A ja som sa pozeral na ne a rozmýšľal som, ako sa asi pozerá Boh na nás. Možno sme pre neho naozaj ako deti, ktoré sa hrajú na piesočku. Jedno berie druhému hračku, druhé zbije to tretie, a ďalšie si z piesku stavia zámok. Ale pre Boha sme všetko jeho deti, všetky má rovnako rád a všetky si zoberie k sebe. Vieme, že dieťa bude plakať, nebude sa mu chcieť odísť z pieskoviska. Asi aj ďalšie deti budú plakať.
Pokračovanie

Adresa : väčšinou bývam doma
Niekedy som preč. Alebo aj inde
1222438*517714
mirkoslav.com@gmail.com
prosím ťa, zavolaj mi: 0905 320 557
ak neberiem, zavolaj mi na číslo 158

Návrat na obsah