grofnadasdy - príbehy z môjho života

www.mirkoslav.com
Prejsť na obsah
Gróf Nádasdy (Scénka - predstavenie pre základnú školu, 28.5.2014)

Vážení diváci, želám vám dobrý deň.
O chvíľku uvidíte scénku, v ktorej vystupuje gróf František Nádasdy. Pre neznalých histórie musím povedať, že to bol manžel Alžbety Báthoryčky. Pán gróf si odskočil z vojny domov - pozrieť čo sa deje v Čachticiach. Báthoryčka v tejto scénke bude samozrejme tiež, ale iba sedí na stoličke, nič nehovorí, ani sa nehýbe. Keďže je takáto nehybná, rozhodol som sa, že tu nebudem mať herečku - však viete aké sú, určite by odo mňa - nedajbože od starostky - pýtala peniaze. Vymyslel som to tak, že namiesto herečky tu budem mať figurínu. Viete - takú, čo býva vo výklade obchodu s odevmi. Ale to som ešte netušil, ako ťažko sa taká figurína zháňa. Ani som ju nezohnal. No a teraz tu stojím ako taký tĺk, a nemám ani herečku, ani figurínu.
Priatelia, nedá sa nič robiť, musím vás požiadať o pomoc. Mohla by nejaká dobrovoľníčka, čo chce byť herečkou prísť ku mne na pódium a zahrať figurínu ? Nehýbe sa, nič nehovorí - to by mohla byť aj nejaká otrávená a deprimovaná dáma, čo je tu napríklad s manželom ... Nič ? Žiadna deprimovaná učiteľka ? Však si spomeňte na vašu výplatu! Stála žiadna ? Skúsime to inak - žiaci, prosím vás - povedzte mi, ktorá učiteľka vám najviac pije krv, tú zoberieme, a bude hrať Báthoryčku ! Hlasnejišie kričte !!! Aha, tá tu nie je ...
Ale zoberiem túto dámu, poďte, lebo inak ani nezačneme..... ďakujem. Tu hore si sadnite. Hmmm .... to nie je dobré, Báthoryčka bola krásavica, viete čo - obrátte sa chrbtom. Áno, to je lepšie.
Tak môžeme začať. O minútku príde pán góf.
Gróf vchádza a bujaro kričí Alžbeta !!!! žena moja - práve som sa vrátil z boja s Turkami !
Gróf švihá šabľou do vzduchu S Thurzom sme ich sekali hlava nehlava! Aj som chcel jednu hlavu priniesť do Čachtíc, aby ste vedeli, ako taký Turek vyzerá, ale nakoniec som ju tam nechal, strašne jej smrdelo z huby, asi nebol na hygiene.
Gróf hovorí naliehavo Alžbeta, čo si ohluchla ???!!! Az Angyelát terentete - vrátil som sa z boja ! Spíš ? Ako sa na teba pozerám, z manželských radostí nebude nič, tak aspoň nech mi donesú poriadne jedlo ! A vôbec - kde je slúžka ? Minule tu bola taká mladá, pekná, vrtká, tá určite dobre .... oné ... varí ... A kde je ? Počuj, že ty si ju liečila ?
Gróf je nahnevaný Ja sa z teba zbláznim !!! Všetky tie slúžky čo liečiš, sa hneď stratia. Vyzdravejú a.... vlastne ani neviem čo s nimi potom je, odídu. To aby nemuseli platiť! Ale odkedy je čachtický kaštieľ špitál, čo ?! Povedz im, že keď chcú byť liečené, tak to nebude zadarmo. To by sa im hodilo - nechať sa vyliečiť a potichu zmiznúť. Čo sme v komunizme aby bolo všetko zadarmo !? Pokiaľ viem, máme feudalizmus. Takže choré slúžky po vyzdravení si pôjdu všetko odrobiť na panské ! Alebo zaplatia dva dukáty. Nie - zaplatia tri dukáty - je kríza, a náklady na zdravotníctvo sú vysoké.
Gróf sa zamyslí a začne chodiť okolo stola Alebo by mohli platiť aj popredu. Však občas sa stane, že niektorá tvoje liečenie neprežije, a kto potom zaplatí ... KTO ? Aj tak bohviekoľko nezarobíme...
Gróf chodí okolo stola a rozmýšľa. Najlepšie by bolo, keby platili stále. Prečo len raz....alebo dva razy keď ochorejú ? Nech platia stále ! Až do smrti !
Gróf nadšene pokračuje Eeej, to je nápad.... Alžbeta - ja to myslím vážne. Oni budú platiť celý život, a ty im za to raz za čas pustíš žilou. Veštica Darbulija mi hovorila, že presne takto to bude v roku 2014 v celom Uhorsku !
Gróf sa posadí a hovorí s trpkosťou v hlase Teda - Uhorsko vraj už nebude. Ani kráľ vraj nebude. Ale platiť sa bude stále. To by ma zaujímalo komu tie peniaze pôjdu.... Keby aspoň šľachte, ale mravy idú dolu vodou...
Vetu dokončí veľmi znechutene až opovržlivo ...ľahko sa môže stať, že nakoniec tu bude vládnuť nejaký Fickov potomok ...
Gróf sa obráti k figuríne a naliehavo hovori Alžbeta - keď spíš, ani sa nedozvieš, že o tebe šírim dobré správy vo Viedni aj v Pešti, že aká si super doktorka, ako sa k nám mladé devy zo širokého okolia chodia liečiť. Ale to, že ich necháš odísť bez platenia - to nikomu nehovorím, ešte by si na kráľovskom dvore mysleli, že sme sprostí...
Vieš, Fickovi som rozkázal, aby tie vyliečené slúžky počítal a zapisoval. Keď ich bude aspoň 500, poviem kráľovi aby ti dal nejaké vyznamenanie. Mohol by ťa vymenovať aj za ministerku zdravotníctva - gazdovanie s majetkami ti ide, aj pekná si, patríš do smotánky ....
Ozaj - a ty vieš čo je smotánka ? To akási barónka .... nie - MARKÍZA vymyslela, že tým darmožráčom na kráľovskom dvore sa bude hovoriť Smotánka.... tam už všetkým šibe ...
A škoda že nie si blondína, kráľ po nich ide ako besný. Asi aj to ministerstvo dá tej blonďatej fiflene zo Zvolena ... Ale aspoň Jánskeho plaketu by ti mohli dať - no čo si nezaslúžiš? Veď odoberanie krvi ti predsa ide najlepšie v celom Uhorsku !
Gróf si uvedomil že má hlad a je nahnevaný. Vstane A veru aj mne teraz poriadne piješ krv ! Ja mám hlad - kde je chlieb, pečené prasa, borovička a pivo ? ???
Az išten - to je život !!! Prídem z vojny a ..... a nič !!! Thurza doma obskakuje jeho žena, sedem dcér, aj slúžky má zdravé, a ja tu mám ....
Gróf ukazuje na figurínu toť - aha - ani sa nepohne. Alžbeta !!!! Ja tu rozprávam, a ty ani neodpovieš, ani na mňa nepozrieš!
Pokračuje odovzdaným hlasom No čo už. Lieči celý deň aj noc - tak je unavená. Ale ak chceme pozdvihnúť zdravotníctvo na vyššiu úroveň, musí makať. To je ťažšie ako Turkom hlavy stínať. Raz som ju videl ako lieči, páni - to je celá veda
Gróf pokračuje so sadistickým zanietením Predtým, ako sa do niekoho pustí, musí najskôr železá v ohni do biela rozpáliť. Aj nôže nabrúsiť, kýbel na krv nachystať. Čo kýbel - minule mala plnú kaďu krvi - toľko liečila. Aj vodu treba - keby bola smädná. Chorú slúžku musí poriadne priviazať - aby jej neušla, a ešte jej treba zapchať hubu, lebo inak by jej do roboty frflala, a určite by sa aj sťažovala. Našťastie sa nemá komu, akurát hen ... farárovi Ponickému.
Gróf výhražne pokračuje A s tým sa porátam, len čo ho stretnem ! Moju Alžbetu ohovára kade chodí, kráľovi sprosté listy vypisuje ! Umreli jej nejaké pacientky, no booože - však to boli poddané, tie sa nepočítajú, ani nikho nezajímajú !
Nerozumejú tej mojej žene, nikto jej nerozumie.... ale hovorím vám - ona predbehla dobu! Ona patrí do toho roku čo to Darbulia spomínala ... do toho dvetisíc .... oné ... dvetisíc štrnástheo. Hovorím vám, že ešte aj vtedy sa budú o jej liečení rozprávať legendy!!!
Gróf si sadne a zasnene rozpráva Nuž - ktovie ako to vtedy bude. Ale čo môže byť zmenené ? Nič nebude zmenené ! Turkov dovtedy vyženieme ... alebo nie ? Ty si čo myslíš, Alžbeta ? Áno, viem, politika ťa nezaujíma.... si liečiteľka. Doktorka ! Az Išten .... Bolia ma kríže, veru by som potreboval na liečenie. Ale nie k tebe !!! No ešte to - len si spomeniem na tie žeravé železá, krv, rev.... fuj, to radšej pôjdem bojovať s Turkom.
Gróf vstane a dôrazne pokračuje K doktorovi pôjdem do Viedne. Uhorskí veľmoži tam chodia teraz, a budú tam chodiť stále. Do špitálov v Čachticiach a v Novom Meste nech chodia poddaní. Ale nezabudni Alžbeta - zadarmo sa ich ani nedotkneš! Najprv si odrobia na panskom, zaplatia desiatky aj tú onú .... zdravotnú daň za púšťanie žilou, potom môžu prísť !
Gróf škodoradostne kričí do publika Tak poddaní !!! Platiť budete !!!
Gróf máva mečom Nech vrchnosť má čo míňať!!! Možno vám po tých 400 rokoch vymyslia nejaké nové dane ..... chachachaaa - v tom sa vyznáme ! A kto nezaplatí, na toho pošleme drábov, zoberieme mu dom a pôjde kadeľahšie - aj do hladomorne aj na dereš ak bude treba ! Lebo aj v tom sa vyznáme ! My, uhorskí boháči sa tuším budeme mať lepšie ako teraz. .....Ooooj - šľachtu čakajú zlaté časy.... Az Angyelát !!!
Gróf hovorí so smútkom v hlase Aká škoda že ja tu už nebudem...
Gróf si znova spomenie, že má hlad Ale čo furt vyprávam. Však mám hlad, aj ma smädí. Idem do krčmy k Agneše, nech mi načapujú pivo a dajú volačo pod zub. A krčmárkina dcéra vraj už mala pätnásť, treba ju opáčiť ... Spi sladko, žena moja ... Prídem ráno, len ešte neviem ktoré ...
Gróf odchádza, ale ešte si všimne divákov a obráti sa k nim A čo vy - poddaní ?! Vás nezaujíma ako sa budete mať ? A čo ja viem ? Vrchnosť sa predsa o poddaných nezaujíma. A ani v 2014tom sa zaujímať nebude !!!
Gróf definitívne odchádza

Koniec


Adresa : väčšinou bývam doma
Niekedy som preč. Alebo aj inde
1222438*517714
mirkoslav.com@gmail.com
prosím ťa, zavolaj mi: 0905 320 557
ak neberiem, zavolaj mi na číslo 158

Návrat na obsah