telefonovanie - príbehy z môjho života

www.mirkoslav.com
Prejsť na obsah
Túto scénku som pôvodne písal pre čachtický program Sami sebe. Režisérka Alenka uprednostnila moje Priznanie k nevere, a mne bolo ľúto toto nechať len tak v šuplíku :-) Možno to dáme na budúci rok...

KURZ TELEFONOVANIA

  • Školiteľ vyjde na javisko a začne prednášku :

Vážení prítomní.
Určite ste si všimli, ako sa v našej obci rozmohli telefóny a telefonovanie. Zdá sa, že sa to od nás rozšírilo do celého sveta. Každý už má telefón, niektorí majú aj dva, a všetci telefonujú ako by to bolo zadarmo. Telefonovanie je už tak rozšírené, že sa prakticky nikomu nedá dovolať, lebo všetci majú stále obsadené.
Bohužiaľ, je medzi nami veľa tých, čo telefonovať NEVEDIA !
Dnes sa na tomto kurze naučíme, ako sa to má správne robiť.
Základ je - slušne pozdraviť a predstaviť sa. Keď sa telefónu ozvete tak, ako sa ozýva mladá generácia - zvukom "nhooooo", každý hneď vie, že volá s nejakým tĺkom. Doporučujem však, aby ste sa napriek tomu predstavili, pretože tých tĺkov je toľko, že by si vás mohli pomýliť. Keď do telefónu zarevete : "čo je do čerta" volajúci vie, že volá s grobianom. Ale keď poviete "dobrý deň , tu je Ferko Novák" každý si pomyslí, že ste inteligent, a to aj v prípade, že ste úplný somár.
Pokračovanie hovoru je samozrejme tiež veľmi dôležité : pri hovore neskáčeme druhému do reči, nejeme, nemľaskáme, skrátka sa venujeme druhej strane, tak ako keby sme.....

  • Školiteľovi zvoní telefón : CRRRRRRN CRRRRRRRN :

Áaaaa .... volá mi manželka .... To je vynikajúca príležitosť, môžeme si prakticky ukázať, ako sa má správne telefonovať. Dávajte pozor ...dobre počúvajte ... takto sa to robí !
Dobrý deň, tu je Ferko Novák. Zdravím vás pani Nováková ...................... Nie nešibe mi....... ..... Mám školenie o správnom telefonovaní, preto ťa oslovujem pani Nováková, aby tu prítomní vedeli ....................... Ale prestaň, nemám tu žiadnu ženu .... teda vlastne sú tu ženy...... ale nie moje, a nič s nimi...... Prosím ťa - prečo voláš ?
Áno, samozrejme - nakúpim .... zapíšem si, papier mám .... ešte pero.....

  • Školiteľ voľnou rukou prehľadáva vrecká. Nenachádza, ale rukou omylom siahne až do rozkroku. Radostne zvolá :

MÁM !

  • Školiteľ si uvedomí omyl :

Ale toto pero nepíše. Diktuj, budem si pamätať !
Cukor, múku, 11 rožkov, salám, rajčiny, prášok do pečiva.... pamätám, si, pamätám.... áno miláčik, vybavím .... Dovidenia pani Nováková.

Tak vážení - videli ste ako sa to robí. Aj pri telefonovaní nás druhá strana dokáže prekvapiť, ba až zaskočiť. Situáciu treba vyriešiť rýchlo a slušne. Ale pokračujme v našom školení.
Telefonovanie je .............

  • Školiteľovi zvoní telefón : CRRRRRRN CRRRRRRRN. Nervózne zdvihne :

Dobrý deň pani Nováková ......... áno, mám všetko zapísané .... aha - ešte majoránku ..... Dobre. Kúpim. Áno, budem si pamätať aj to. A už mi prosím ťa nevolaj, hovoril som ti, že mám školenie. Dovidenia pani Nováková.
Aaaach ..... Vážení priatelia, pri telefonovaní sa musíte ovládať za každých okolností .... aj ja sa musím ovládať ........... musím sa ovládať ..... musím ...... majoránka ... čo to do šlaka je ?
Ale pokračujme v našom školení. Pri telefonovaní z mobilného telefónu si musíme uvedomiť, že nevieme, čo práve robí človek, ktorému voláme. Je možné, že voláme nevhod, preto .......

  • Školiteľovi zvoní telefón : CRRRRRRN CRRRRRRRN. Je nahnevaný :

Nhoooo - čo je zase???!!! hovoril som ti, že mám školenie o správnom telefonovaní, tak čo stále vyvolávaš ?! Rožkov nie jedenásť, ale stačí desať ?!!! Dobre - a už daj pokoj!!!
Bože môj !!!! Musím sa ovládať .... musím .... desať rožkov ...
Kde sme to skončili ? Aha ... pri telefonovaní z mobilného telefónu nikdy nevieme, čo práve robí ten, komu voláme. Preto je vhodné prvou otázkou sa uistiť, či nevoláme nevhod. Lebo ako vidíte, niektorí ľudia vedia volať nevhod prakticky vždy....

  • Školiteľovi zvoní telefón : CRRRRRRN CRRRRRRRN. Už zúri, reve do telefónu :

Už ma z teba šlak trafí !!! čo stále otravuješ ???!!! Toto si s tebou vybavím, už ťa mám plné zuby, ešte že tu nie si, lebo by som ťa nakopal do .....

  • Školiteľ sa zarazí, z prekvapenia je v šoku :

Ale ? ....... pán ... pán riaditeľ - a čo vy takto nečakane ....??? Áno pán riaditeľ .... nie, to som tak nemyslel..... nie .... áno....
Ale to nemyslíte vážne pán riaditeľ ? Ja mám absolvovať kurz "Ako správne telefonovať?" JA ??? Však ja telefonovať viem, a ako dobre, to len teraz ..... nie, nechcem prísť o prácu ......... rozumiem..... pôjdem..... Dovidenia pán riaditeľ.

Vážení prítomní, náš kurz musíme ukončiť, volajú ma neodkladné povinnosti, ale už teraz vás pozývam na nový kurz, ktorý sa volá : "Ako vytáčať ľudí na telefóne s dotykovým displejom!"
Dovidenia ...

Napísané vo februári 2015, dokončené 5.4.2015
Foto : socha sv. Floriána v Beckove, 2015
Adresa : väčšinou bývam doma
Niekedy som preč. Alebo aj inde
1222438*517714
mirkoslav.com@gmail.com
prosím ťa, zavolaj mi: 0905 320 557
ak neberiem, zavolaj mi na číslo 158

Návrat na obsah